Dendrobium capituliflorum Rolfe 1901


 

Posted on
Thursday, August 7th, 2008
at 7:27 am

Author
admin

Category
Dendrobium Species

Scientific Classification :
Kingdom : Plantae
Division : Magnoliophyta
Class : Liliopsida
Order : Asparagales
Family : Orchidaceae
Subfamily : Epidendroideae
Tribe : Dendrobieae
Subtribe : Dendrobiinae
Genus : Dendrobium
Species : Dendrobium capituliflorum
Section :
Pedilonum
Distribution :
PNG & Salomon

Synonyms :

  • Dendrobium confusum J.J.Sm 1911;
  • Pedilonum capituliflorum (Rolfe) Brieger 1981

Flower :
1,2 – 1,8 cm

Section pedilonum mempunyai ciri-ciri sbb :

  • Batang agak ramping & berdaging
  • Daun keluar dari buku-buku batang
  • Bunga besar warna bervariasi, tetapi beberapa spesies mempunyai ukuran yg tdk seragam. Tangkai bunga muncul pd batang yg tdk berdaun.

Catatan :

  • Media slab pakis, batang pohon;
  • Mendapat cahaya 50 – 75 %;
  • Pemupukan 2 (dua) kali dalam seminggu;
  • Penyiraman dilakukan apabila media hampir kering;

Epiphyte type of orchid

References :

  • www.orchidspecies.com
  • orchids.wikia.com
 

 

Leave a reply

 
 
loading