Cattleya intermedia Graham 1828 Subgenus Intermedia (Cogn.) Withner 1989


 

Posted on
Monday, August 26th, 2013
at 1:31 pm

Author
admin

Category
Cattleya sp

Scientific Classification :
Kingdom : Plantae
Order : Asparagales
Family : Orchidaceae
Subfamily : Epidendroideae
Tribe : Epidendreae
Subtribe : Laeliinae
Genus : Cattleya
Sub genus : C. subg. Intermedia
 
Flower Size : 
12.5 cm Elevation : 
From sea level
Synonyms :
  • Cattleya maritima Lindl. (1836);
  • Cattleya amethystina C. Morren 1848
  • Cattleya aquinii Barb. Rodr. 1891
  • Cattleya ovata Lindl. (1836);
  • Cattleya gibeziae Linden & Rodigas 1887
  • Cattleya intermedia var. amethystina (C.Morren ex Lem.) Fowlie 1977
  • Cattleya intermedia var. punctatissima Sander 1892
  • Cattleya loddigesii Lindley var amethystina Lem 1853
  • Cattleya ovata Lindley 1836
  • Cattleya amabilis Lindl. ex Buyss. (1878);
  • Cattleya lindleyana Rchb.f. (1857);

 Catatan :

  • Ada beberapa media yang kami gunakan untuk menanam cattleya ini, diantaranya adalah cacahan pakis, arang dan moss, serta batang pohon;
  • Tanaman cattleya mendapat cahaya 85 % hingga 100%;
  • Aerasi cukup;
  • Penyiraman dilakukan apabila media kering (minimal satu kali dalam sehari);
  • Pemupukan rata-rata sekali dalam sebulan dengan menggunakan pupuk organik
  • Selain pupuk, kami juga melakukan penyemprotan vitamin B1, insektisida, fungisida dan bakterisida apabila diperlukan.
Cattleya intermedia merupakan cattleya dengan jumlah varietas yang sangat banyak. Yang sering dijumpai misalnya : Cattleya intermedia var orlata, Cattleya intermedia var amethystina, Cattleya intermedia var parthenia, Cattleya intermedia var vinicolor, Cattleya intermedia var coerulea, dan Cattleya intermedia var aquinii.
 
Cattleya intermedia digolongkan tanaman yang mudah perawatannya, bisa beradaptasi dengan suhu yang ekstrem, asal media tidak dibiarkan dalam keadaan kering terlalu lama.
 

Epiphyte type of orchid

References :

  • aos.org – Greg Allikas, April 2010
  • Withner, Carl 1988 – The cattleyas and their relatives; volume 1, The cattleyas, Timber press, Portland
  • J.N. Rentoul 1982 – Growing orchids – cattleya and other epiphytes, Lothian publishing company Pty Ltd, Melbourne

 

 

 

Leave a reply

 
 
loading